Üretim hızı her geçen gün artan televizyon yapımlarında aynı hız oyuncu seçimlerinde de beklenmektedir. Oyuncudan kısa zamanda kendilerine gönderilen sahneye hazırlanması ve en iyi şekilde oynaması istenir. Yıllar içinde artan yapım ve oyuncu sayısı bu süreci bir seri üretime dönüştürmüştür. Oyuncu seçimleri bir yapımın oluşması için yürütülen teknik işlerin içine dahil edilmiştir. Oysa ki oyunculuk her şeyden önce sanattır ve ‘yaratım’ gerektirir. İster dizi ister sinema ya da tiyatro olsun oyuncunun üretimi yaratıma dayanır. Yaratım da ne kadar özgün olursa o kadar ön plana çıkar ve kendini gösterir. Bu yüzden oyuncunun auditionda oynadığı karakteri istekli ve özgün yorumlayabilmesi önemlidir. Çünkü kendinden katacağı ufacık şey bir fark yaratacak ve onu diğerlerinin önüne taşıyacaktır.

Audition House İstanbul, oyuncuların, oyuncu adaylarının ve performans sanatçılarının audition sürecini stressiz bir ortamda, keyif alarak yaşamaları için tasarlanmış butik bir stüdyodur. Türkiye de bu hizmet için tasarlanmış ilk girişimdir. Stüdyonun en büyük amacı size kendinizi en iyi şekilde ortaya koyabilmeniz için güvenli bir alan sağlamaktır.

Biz, aynı konservatuvardan aynı dönem, benzer hayallerle mezun olmuş iki arkadaşız. Yıllar içinde birimiz yolculuğuna tiyatroda devam ederken diğerimizin yolu sinemaya ve televizyona uzandı. Bir araya her gelişimizde mesleğimizle ilgili beklentilerimiz ve ihtiyaçlarımız da gündemimiz oluyordu. Özgürce üretim için ihtiyaç duyduğumuz yerden ‘güvenli bir alan’ diye bahsediyorduk. İçine girdiğimizde sosyal kimliklerimizden soyutlanabileceğimiz, hata yapmaktan ve eleştirilmekten korkmayacağımız, belki de en önemlisi bizimle aynı duyguları paylaşan insanlarla empatinin yoğun olduğu bir yerdi ‘güvenli alan’ bizim için.

İçinden geçtiğimiz dönemde bunun sadece bizim ihtiyacımız olmadığını anladığımızda harekete geçmek için cesaretlendik. Sektör hızlı, Türkiye dizi içeriği konusunda zengin. Türk Sineması her yıl ulusal ve uluslararası alanda ciddi başarılara imza atıyor. Hayatımıza dijital kanallar girdi ve sayıları her geçen gün artıyor.

Bu gelişmeler aslında bizler için umut verici. Ancak ticari yönü ağır basan bu dünyanın içinde oyuncular olarak edilgen kaldık. Çünkü bizim sektöre, “Siz bizim üretim şeklimize uyum sağlayın.” deme şansımız yok. Sektör ise içinde olabilmemiz için ona uyum sağlamamızı şart koşuyor. Biz de oyuncuların bir yandan sektörün kaçınılmaz beklentilerine cevap verirken, bir yandan da özgün ve özgür üretebilecekleri bir alan olsun istedik. Çünkü, şartlar ne olursa olsun değerini kaybetmeyecek, sanatçının üretimine kıymet kazandıracak onu diğerlerinin önüne çıkarak en önemli şeyin özgünlük olduğunu biliyoruz.

Audition House İstanbul, sektöre giriş anahtarı olan ve sonrasında da hayatımızın bir parçası haline gelecek audition çekimlerini keyifli bir sürece dönüştürebilmeyi amaç edinen bir stüdyo olarak yola çıktı. Örneklerine Londra ve Los Angeles’da rastladığımız butik stüdyolardan ilham aldık. Stüdyo, Türkiye’de her yönüyle bu amaç için tasarlanmış ilk stüdyodur.

Siz yolunuzda hayallerinize ulaşmak için ilerlerken, biz yolculuğunuzun bir parçası olma düşüncesiyle heyecanlıyız.

“Güvenli Alanda” buluşmak ve birlikte üretmek dileğiyle…